Chrudim opět vítá prestižní Ligu mistrů! Co musí dodržet?

Chrudim opět vítá prestižní Ligu mistrů! Co musí dodržet?
Nový systém, řada obtížně splnitelných podmínek, ale na samotném konci stejná radost z populární akce. Chrudimští futsalisté díky vítězství v předchozím ročníku futsalové ligy po roční přestávce znovu zasáhnou do Ligy mistrů. Tentokrát budou muset již v předkole hraném na jedno vítězné utkání přejít přes finského mistra Akaa Futsal. Zaváhání se neodpouští.


Důležitý souboj startuje v chrudimské sportovní hale v sobotu 28. listopadu v 19 hodin, hrát se bude pochopitelně bez přítomnosti diváků. O složitosti pořádání této futsalové akce promluvil její ředitel a manažer mezinárodních vztahů v klubu FK Chrudim Tomáš Hamsa!

 

 Vím, že jste jako klub měli před losem volbu, zda se chcete nebo nechce ucházet o zápas v domácím prostředí. Na jakém základě se rozhodovala Chrudim?

Ano, je to pravda. Byli jsme v kontaktu s UEFA již od léta, kdy nás pravidelně informovali ohledně aktuální situace a možné změny formátu soutěže, která se nakonec stala skutečností. Před samotným losem byli osloveni všichni účastníci, zda mohou či nemohou s ohledem na aktuální situaci v jejich zemi pořádat domácí utkání. My jsme se rozhodli, přestože se Česká republika dle mého nenacházela v dobré situaci, že budeme chtít pořádat utkání doma. Liga Mistrů je nejlepší futsalová klubová soutěž. Jednoznačně jsme chtěli pro naše hráče domácí prostředí. Dále děláme futsal pro fanoušky. Bohužel není možná jejich přítomnost, proto jsme se rozhodli, že budeme z utkání vysílat live video stream. A v neposlední řadě budeme moct také propagovat naše partnery.Vzhledem k situaci, která nyní panuje na celém světě, je splnit podmínky pořadatelství mnohem náročnější?


Není náročnější splnit podmínky pořadatelství, ty zůstaly stejné. Ale je složitější samotná organizace celé akce a splnění a aplikování všech nových požadavků, pravidel a nařízení v praxi. UEFA nám zaslala dokumenty, které mají asi 250 stránek, s jednotlivými novinkami ohledně dezinfekce, omezení kontaktů, testování, značení sportovní haly, tzv. bublině, rozdělení jednotlivých účastníků celé akce do různých skupin. Dále máte vládní nařízení nebo zákony vašeho státu, a tak je nutné postupovat, například jsme museli zažádat ve spolupráci s FAČR o výjimku Národní sportovní agenturu.Klade se největší důraz na hygienu? Jak moc na to UEFA dohlíží a čeho přesně se bude týkat?


UEFA klade největší důraz na zdraví hráčů, členů realizačních týmů, rozhodčích a delegátů, plus všech, kdo se podílí na organizaci celé akce. Hygiena je samozřejmě pro udržení zdraví hráčů nezbytným předpokladem. Například se musí dezinfikovat prostory v hale a šatnách před tréninky a utkáními i po jejich skončení, je nutné dezinfikovat míče, střídačky, branky, stoly - před utkáním, o poločase, po utkání, čistit vzduch od bakterií pomocí ozonových čističek. Všichni učastníci musí neustále nosit roušky s výjimkou trenéra a hráčů při samotném utkání.Debatovalo se o místě odehrání zápasu? Byla sportovní hala jasnou volbou nebo bylo na stole více variant?


Uvažovali jsme o více variantách. Nakonec jsme se ale shodli, že chceme mít skutečně domácí prostředí, a proto jsme vybrali sportovní halu na Tyršově náměstí, přestože již má něco za sebou. Byly nutné provést i stavební úpravy v hale, a to vybourání otvoru mezi hledištěm a hrací plochou, protože střídající hráči a realizační tým budou sedět na tribuně podobně, jako to vidíme na velkém fotbale. Díky vedení města Chrudim se podařilo zajistit také zakoupení židlí, které budou sloužit jako střídačky místo původních laviček, a paravanů, kterými budeme muset oddělit jednotlivé prostory v hale dle nového manuálu UEFA, a již zmíněných čističek vzduchu.Hrát se bude bez diváků, bude pro klub samotné pořadatelství ještě o to finančně náročnější?

Ano. Přijdeme o prostředky za vybrané vstupné. Dále za normálního stavu máme možnost sehnat partnera utkání, který chce divákům prezentovat svoji značku, služby nebo produkty. Případně můžeme uspořádat různé formy soutěží, jako je soutěž o dres nebo hra o ceny. To v současné situaci nelze.

Kde budou moci fanoušci samotné utkání sledovat?

Sledujte stránky www.futsalpublic.cz, kde bude odkaz ke sledování živého přímého přenosu.

 

A jak samotná bitva dopadne?

Zvítězíme a postoupíme do dalšího kola Ligy Mistrů, které by se mělo odehrát v rozmezí 12.01. až 17..01.2021.

 

27.11.2020 | autor: Petr Dejnožka

Hrajeme nejvyšší 1.FUTSAL ligu

Partner klubu