Martin Doša: Chrudim chce mezi osm nejlepších

Česká nejvyšší soutěž je už několik týdnů přerušená kvůli opatřením na zvládnutí pandemie koronaviru COVID-19. Situace se pořádně zkomplikovala pro všechny sporty, ala nedávno se začali nařízení uvolňovat. Na start 1. FUTSAL ligy se však ještě čeká.

Martin Doša na futsalslovakia.sk hovořil o tom, jak trávil poslední týdny a jak se chystá na Ligu mistrů.

Jak jste s týmem v minulých týdnech fungovali?

„Cez aplikáciu Zoom. Mali sme tak tréningy, všetci sme sa tam stretávali každý deň. Tréner nám dával cvičenia na doma, keďže sme v tom úvode nemohli ísť vonku. Neskôr sme dostali bežecké plány a chodili sme individuálne behať. Momentálne je už v Česku uvoľnený profesionálny šport, takže trénujeme v hale spoločne. Konečne máme tréningy s loptou, nielen suchú prípravu, čo je super, pretože 28. novembra hráme Ligu majstrov a tie tréningy sú pre nás veľmi dôležité.“

Jaký to pro tebe bylo když nemůžeš trénovat ani hrát.

„Nebolo to nič príjemné, pretože sme vypadli z herného tempa a trénovať individuálne nie je také ako s loptou. Fyzicky náročný tréning sa dá spraviť aj s loptou. Nikto z toho nebol nadšený. Futsal je naša práca. Odrazu sme z toho vypadli a chodili len behať. Síce tam boli tie tréningy cez aplikáciu, ale my potrebujeme cítiť loptu. Nie sme bežci ani atléti, naša priorita je lopta. Nikto teda nebol rád, že sa to stalo.“

Od kdy trénujete v hale?

„Opatrenia sa uvoľnili 4. novembra, do haly sme išli prvýkrát pár dní na to. Mali sme kruhové tréningy aj s loptou. Vtedy boli niekoľkí chlapci v reprezentácii. Čakali sme, že to bude zo začiatku horšie, pretože niekoľko týždňov nekopať riadne do lopty je veľmi nepríjemné. Nebolo to ale až také zlé.“

Kdy by měl nastat restart 1. FUTSAL ligy?

„Uskutočnilo sa už zasadnutie zväzu. Hrať však chceli len tri tímy, my, Plzeň a Teplice. Uvidíme ako to bude ďalej, pretože vláda schválila pomoc pre profesionálne kluby, každý by mal dostať pol milióna korún na testy, no teraz neviem povedať, či a kedy sa liga spustí a za akých podmienok. Ak si však všetky kluby zažiadajú o tie peniaze, tak by sa malo začať hrať.“

Samotné tréninky však zápasové tempo nenahradí ...

„Presne tak. Trénuješ, ale nemáš zápasovú prax. Hlavne vzhľadom na Ligu majstrov je najlepšie vyskúšať si veci v zápasoch proti iným súperom, nakoľko keď na tréningu niečo robíme, tak všetci vedia, čo sa ide diať a ako majú zareagovať. Tí súperi to ale nevedia, reagujú inak a v tom je najväčší rozdiel. Herná prax je veľmi dôležitá, musíme sa s tým však nejako vysporiadať. Sme radi aj za tréningy, pretože ísť do Ligy majstrov po tak dlhom čase bez lopty by bolo veľmi zlé a ťažké.“

Jak si spokojený s losem Ligy mistrů, který vám přisoudil finský tým Akaa?

„UEFA podľa mňa robila, čo mohla a rozdelila to tak, aby aj cestovanie bolo bezpečnejšie. Čo sa týka konkrétne nášho losu, tak fínske tímy nepoznám, len ich reprezentáciu, ktorá je vyspelá. Hráči sú vysokí a silní v obrane. Predpokladám, že v tom tíme je väčšina Fínov. Ja som so žrebom spokojný. V podstate mi ani jeden z možných súperov nehovoril nič, avšak tréner bol spokojný takisto, má dosť informácií o súperovi. Budeme pripravení, ja sa na to už veľmi teším.“

Jak daleko chce Chrudim v LIze mistrů dojít?

„Do finálnej osmičky. Dajme tomu, že teraz je to uľahčené, pretože sa hrá na jeden zápas a vyhrať dva zápasy a byť na finálovom turnaji je super. Chceme minimálne medzi osem najlepších a potom uvidíme.“

21.11.2020 | autor: redakce | foto: Ivana Hošková

Hrajeme nejvyšší 1.FUTSAL ligu