Masér Filip Kasal: Snažíme se hráčům vytvořit co nejlepší podmínky

Čtrnáctinásobný mistr FK ERA-PACK Chrudim není tvořen jen profesionální hráči A-týmu, důležití jsou i lidé, kteří jim k jejich práci vytváří ideální podmínky. A jedním takovým je masér Filip Kasal.

Filipe, popiš nám, jak tvoje kroky do ERA-PACKu vedli?

Vše začalo přibližně před 12 lety, když jsem začal chodit na zápasy jako fanoušek. Jako člen fanklubu jsem se snažil ve volném čase pomáhat s různými věcmi v klubu. Po maturitě jsem začal na UK FTVS studovat obor fyzioterapie. Poté jsem od klubu dostal možnost pracovat přímo u A-týmu, za což jsem opravdu vděčný.

Jak vypadá tvůj běžný rytmus v zápasový den? Co vše je pro hráče před zápasem nutno připravit?

Záleží na tom, zda hrajeme doma, venku, nebo jsme na nějakém zahraničním turnaji či lize mistrů. Jsou věci, které se nemění, ať už hrajeme kdekoliv. Jako například příprava pití, tejpů, ledu atd. Dále již záleží na dané situaci, kdo co potřebuje, masáž, bandáže, zatejpovat. Nejnáročnější jsou samozřejmě zápasy Ligy Mistrů a play-off. Vše musí být připraveno a fungovat na 110%. Není čas ani prostor pro nějaké chybičky.

Během utkání musíš být k dispozici zejména vzhledem k nějakému zranění. Jaký nejhorší moment si ze zápasu vybavuješ?

Každé zranění je vždy určitý problém. Některé lehčí úrazy vyřešíme během několika minut v průběhu zápasu. Vždy se snažíme s dalšími maséry, Zdenou Bibenem a Václavem Krausem, vrátit kluky co nejdříve do hry. Bohužel jsou i zranění, které v rámci našich možností nejdou řešit jinak, než odstoupením ze zápasu. Zatím nejhorší situace byla u dvou hráčů, kteří si v tvrdém souboji vyrazili dech. V prvních pár vteřinách je to nepříjemný pocit, vidět hráče jak lapá po dechu. Naštěstí v zápasech k žádnému opravdu velkému zranění nedošlo a doufám, že to tak i zůstane.

Co komunikace se zahraničními hráči? Není to třeba během utkání problém?

Komunikace se zahraničními hráči je bez problému. Pokud ale dojde k nějakému zranění, vždy je v prvních chvílích těžké zjistit konkrétní informace. To se ale týká všech. Nikdo vám hned “nevyklopí“, když leží na palubovce, kde a co ho přesně bolí.

Představuji si, že nejvíce práce je při turnajích, ať už v přípravě nebo poté na samotné Lize mistrů. Co to obnáší tam?

Liga mistrů a zahraniční turnaje jsou specifické v tom, že musíte myslet na všechno. To, co zapomenete připravit a zabalit s sebou, to prostě nemáte a musíme improvizovat. Musíme s sebou vzít vše potřebné, zdravotnické vybavení, lehátko, ale také nafukovací bazének na led atd. Je toho spousta.

V Chrudimi se využívají i různé technologie jako je kryoterapie apod. Co všechno jsme schopni provádět?

Snažíme se pro hráče vytvořit co nejlepší podmínky pro regeneraci, aby se předešlo případným zraněním. Po zápase využíváme kryoterapii ve formě ledové vany, nově také lymfodrenáž. Dále nám velice pomáhá lokální kryoterapie, se kterou umíme zázraky.

Dá se říct, že mají hráči kompletní komfort nebo je ještě nějaký přístroj, který bys rád ve výbavě přivítal?

Technologie jdou dál a dál v každém oboru, tudíž se vždy najde přístroj, který bychom využili. Bohužel jsme limitováni cenou přístrojů.

V různých klubech maséři často plní i role „psychologů“, se kterými hráči při masáži řeší i osobní problémy. Máš to stejně?

To je spíše otázka na maséra Zdendu Bibena, který s hráči tráví prakticky každý den, kdy se trénuje. Já se s hráči vidím většinou v zápasový den. To už ale v šatně jede vzájemné hecování a srandičky.

06.10.2019 | autor: Petr Dejnožka | foto: Ivana Hošková

VARTA generální partner VARTA futsal ligy