Nepanikaříme, uklidňuje Koudelka. Čtvrtfinále hlavně nepodcenit

Zaběhlý stereotyp narušen. ERA-PACK Chrudim skončil v základní části VARTA futsal ligy až třetí, poslední dva zápasy prohrál a na startu play off není v ideální formě.

Hbitý obránce futsalového mistra z Chrudimi Tomáš Koudelka bude mít se svými spoluhráči v následujících dvou měsících s obhajobou mistrovského titulu plné ruce práce.

ERA-PACK v závěru základní části dvakrát prohrál a spadl na třetí místo tabulky. Co se stalo?

Umřeli jsme na neproměňování šancí. V utkání se Spartou jsme podali slušný výkon, měli více příležitostí, ale soupeř byl více efektivní. Porážkou jsme se dostali do situace, kdy jsme museli v Teplicích vyhrát, abychom skončili první. Teplice doma velmi dobře bránily, nám se špatně do jejich obrany dostávalo. A když se to povedlo, špatně jsme zakončili. Navíc jim skvěle zachytal brankář Jeronimo. Obecně se nám nevede v zakončení. Přijde mi, že nemám chuť dát gól, moc se nám nechce před branku, kde to bolí.

Nechybí přece jen trochu faktor Rešetár?

Po jeho odchodu se dlouho mluvilo o tom, že nám jeho góly budou chybět. My jsme ale odehráli dva fantastické turnaje v Lize mistrů proti nejlepším týmům jako je Movistar a další. Díru po něm jsme zacelili dobře, jen nám teď nevyšly čtyři zápasy. Máme dost času, abychom se připravili na čtvrtfinále a postoupili dál v nejkratším čase. Trenér to vidí ze všech nejlépe – mezihru máme dobrou, balon nám sebere málokdo, jen nedáváme gól. Jenže na ty se to hraje. Není důvod panikařit. Kdybychom dostávali od našich konkurentů pět nebo šest gólů, museli bychom něco výrazně změnit. Ale není třeba. Na trénincích více střílíme, od trenéra máme cvičení na míru. Je jen otázka času, kdy se to zvedne.

Je ale dost času?

Nikdo nezapomněl, jak se hraje futsal. Nebudu se učit střílet a dávat góly od začátku, vždycky jsme to uměli. Máme kvalitní hráče, kteří se ale musí nastartovat. Není důvod do systému razantně sahat, kvalita v zakončení u nás byla vždycky. Bude to zase šlapat, branky přibývat a sebevědomí půjde nahoru s velkými zápasy. Každoročně se naše výkony stupňují, v semifinále a ve finále jdou vždy hodně zprudka nahoru.

Každoročně je liga o tom, kdo sestřelí Chrudim. Je letos tlak silnější?

Jsem tu sedmým rokem a každý rok je to stejné. Hon na ERA-PACK. Týmy se proti nám většinou nabudí více než proti jiným soupeřům, navíc se stále zkvalitňují. Letos je to o pěti silných týmech, které si to rozdají. A rozhodne kvalita a aktuální forma. My se musíme s tlakem poprat a být znovu úspěšní.

Nemotivuje vás to osobně ještě více?

Jasně. Já mám značné problémy s tím, když hrajeme se soupeři ze spodku tabulky. Když dáme v první půlce šest gólů, mám pak potíž najít motivaci. O to víc se ale těším na podobné zápasy, kdy se utkáme se skvělými hráči a kde rozhodují maličkosti. Play off mám rád, až tam se láme chleba a ukazuje se, jak na tom týmy doopravdy jsou.

Po základní části jste třetí, velmi reálně se jeví semifinále právě se Spartou. Je to komplikace?

Uvědomujeme si to. Favorité by měli postoupit, a pokud to tak dopadne, pojedeme na první semifinále k nim. My jsme tam ale neodehráli špatný zápas, a tak nepropadáme depresím. Nebojíme se. Hrát doma je velká výhoda, ale už několikrát jsme si ukázali, že jsme schopni podat to nejlepší i venku. Snad poprvé nastane situace, že Sparta půjde do série proti nám jako favorit, my z toho zkusíme udělat naši výhodu. Kdybychom u nich případný první zápas vyhráli, všechen tlak přesuneme na ně. Bude to o tom, kdo se lépe připraví.

V první řadě ale musíte přejít přes čtvrtfinálového soupeře z Mělníku..

Přesně tak. Mělník je hodně nevyzpytatelný soupeř, výrazně střídá své výkony. Nejprve doma porazili Spartu, pak si v televizi nechali dát dvaadvacet branek, v Plzni třeba čtrnáct. Někoho potrápí, ale má strašně nevyrovnané výkony. Hlavní bude sérii dobře odstartovat, chceme k nim jet maximálně jednou. Vloni jsme zápas na jejich hřišti podcenili a horko těžko vyhráli, letos to bylo již lepší a na to chceme navázat. Mělník je v play off poprvé a budou mít obrovskou motivaci se ukázat, budou si věřit. My nic nepodceníme a věřím, že budeme i dostatečně produktivní.

03.04.2019 | autor: Petr Dejnožka | foto: Radek Klier