„Malý fotbal“ má potíže. Nahoře huj, vespodu fuj, říká znalec Horák l

On sám kopal za Nadoraz Rváčov i ERA-PACK Chrudim, zažil éru, kdy šel tým nahoru. Poznal spoluhráče, jako byl Tomáš Linhart, tvrďák a zuřivec.

Nynější sportovní ředitel futsalové Chrudimi Petr Horák byl stejný. Když ale mluví o tom, jestli nynější tým nepotřebuje zlého muže, jen se usměje: „Musíš udržet emoce. Za nás to byl jiný sport. Nebyli jsme horší hráči, ale podíval ses, kdo má jaké dresy, a bylo to. Teď je to jinak. Nesmíš být zuřivý blbec.“

Ač jsou ti největší, moc se nezapojují. Do rozbouřeného prostředí v českém futsalu ERA-PACK vlastně nezasahuje. I když se to možná změní.

„Můžete se montovat do něčeho, co můžete změnit. Když řeknu, že je předseda svazu špatný, musím mít nachystaného nového. Když nemám lepší náhradu, musím držet hubu a starat se o sebe,“ říká rázně Petr Horák, sportovní ředitel Chrudimi.

Jeho slova přesně vystihují přístup úřadujícího mistra, který mu rozhodně neškodí. Chrudim si jede svoje, nešpiní soupeře, nezapojuje se do debat o změnách ve vedení celého sportu.

Ty přitom jedou velmi intenzivně. Rozpoutal je majitel klubu z Litoměřic Miloš Náprstek, který svůj profesionální tým během podzimu odhlásil z nejvyšší soutěže. „Naše rozhodnutí má demonstrativní charakter, jak poukázat na nefunkční, amatérské a prohnilé vedení svazu futsalu v čele s předsedou Otakarem Mestekem,“ vysvětlil Náprstek.

Jeho chování rozjelo velkou diskuzi. Aktivním v ní je především Beni Simitči, trenér a sportovní ředitel Sparty, asi největšího konkurenta Chrudimi. Kterým směrem se situace vyvine, bude jasnější v březnu, kdy se koná valná hromada svazu.

„Je to stejné jako u nás v klubu. My potřebujeme novou krev a potřebuje ji i svaz. Ota Mestek a jeho spolupracovníci tam jsou dlouho a jsou opotřebovaní. Věřím, že se to změní,“ řekl prezident ERA-PACKu František Tichý. Nasadí jeho klub svého kandidáta? „Zatím nevíme, zatím tady není nikdo, kdo by měl ambice jít do komise,“ odpověděl.

Každopádně stav „malého fotbalu“ si nemalují v Chrudimi narůžovo. „Budeme mít starosti aspoň udržet úroveň. Náš sport se neposouvá,“ pronesl drsně sportovní ředitel Horák.

„Evropa je evidentně řádově jinde,“ doplnil. Přitom nejvyšší soutěž na první pohled vzkvétá. Počet profesionálních týmů jde nahoru. „Ale je to nahoře huj a vespodu fuj,“ nebral si Horák servítky. „Neseženeš lidi, kteří by to šli dělat, neseženeš české hráče. Děti nejsou, mládež není. Ale podobně je na tom fotbal i hokej. Je to velký problém,“ prohlásil. „Náš sport není kontinuální.“

Chrudim přitom hlásí mraky dětí na trénincích. Tak aspoň někdo.

08.12.2018 | autor: Jiří Fejgl | Deník