Zlato bez jediné porážky! Vládnoucí Chrudim znovu potvrdila svoji dominanci

Vše začalo v roce 1991 ještě pod názvem FC Rváčov, o jedenáct let později přišel již pod názvem FK ERA-PACK Chrudim postup do nejvyšší soutěže, kde Chrudimští hned ve druhé sezoně oslavili první titul. Během následujících let mistrovské tituly pokračovaly a před několika dny oslavily čtrnáctý mistrovský triumf v historii klubu. Ani po dlouhém vládnutí cesta chrudimského futsalového giganta nekončí.

A co že tedy bylo klíčem k úspěchu staronového mistra?

Condeho taktovka: základem bezchybná obrana

Trenér Felipe Conde právě dokončil na lavičce ERA-PACKu Chrudim druhou sezónu a jeho působnost na střídačce přináší hráčům i fanouškům potřebný klid a jistotu. Před začátkem Condeho mise před sezónou 2016/2017 se brazilskému trenérovi dostal tým po odchodu řady zahraničních futsalistů a s mladou krví. Výsledek? Dva mistrovské tituly, během kterých prohráli Chrudimští v českém prostředí dohromady pouze jedno utkání! Obecně platící klišé, že se soutěž vyrovnává, rozhodně platí, v daném případě ale ne stoprocentně. I přesto, že letošní semifinálová i finálová série přinesla velké a nesmírně vyrovnané bitvy, ve finiši vždy rozhodovaly zkušenosti na straně ERA-PACKu.

Brazilský kouč v mladém věku přináší na lavičku Chrudimi impuls. Přesto, že je o šest let mladší než nejzkušenější hráč v chrudimském výběru Roman Mareš, dokáže si sjednat respekt a pokoru. Jeho kroky byly velmi vidět a dlouhodobý vývoj přináší své ovoce. Za vše mluví čísla, posuďte sami.

Chrudimský trenér si dává záležet především na perfektní defenzivní hře, hra obrany ERA-PACKu se stále zlepšuje. V loňské sezóně obdrželi Chrudimští během základní části a play-off dohromady 52 branek, letos tuto bilanci vylepšili o celých třináct branek! A když už jsme u srovnávání statistik, ke zlepšení došlo i v útočné fázi. V základní části nastříleli o 24 branek více. Cesta Chrudimi za titulem byla velkolepá, bez jediné porážky v základní části i play-off, to vše svědčí o tom, že králové opět usedli na trůn suverénním způsobem.

Rozjetý Rešetár, oživení Évertonem

Kapitán příkladem. Lukáš Rešetár do letošního play-off rozkvetl ve velkém stylu a nebylo to poprvé. V předchozích dvou sezónách dosáhl ve vyřazovacích bojích osmnácti a dvaceti bodů, horní hranici dokázal dovršit i letos. Navíc k ceně nejproduktivnějšího hráče přidal i nejlepšího střelce a nejlepšího hráče finálové série. Kapitán Chrudimi i české futsalové reprezentace nyní již ve čtyřiatřiceti letech dokazuje, že je ve famózní formě a že desátý titul v řadě na jeho kontě není náhodou.

Chrudimské mužstvo šlapalo během celého ročníku, citlivé doplnění však jeho sílu ještě posunulo na vyšší úroveň. Na konci ledna mužstvo posílil zkušený Brazilec Éverton, který během své dosavadní tříměsíční mise ukázal, že mu česká futsalová liga sedí dokonale. Během třinácti zápasů od svého příchodu nasázel do sítí soupeřů sedmnáct branek a stal se tak jedním ze základních stavebních kamenů úspěchu nyní již čtrnáctinásobného mistra České republiky.

Neúčast v elitní fázi UEFA Futsal Cupu rychle odčiněna

Tradičním vrcholem podzimní části sezóny byla i letos pro chrudimské futsalisty účast v UEFA Futsal Cupu, která však, na rozdíl od předchozí účastí, skončila velmi záhy. Nejdůležitější zápas podzimu v podobě přímého střetnutí s maďarským Györem, pozdějším účastníkem Final Four, Chrudim nezvládla. Po chybách padla a její dlouhá série postupů do elitní fáze ztroskotala. Porážka však Condeho svěřence zdravě namotivovala. Po návratu na české palubovky si obhájci titulu dokráčeli pro trofej v Poháru FAČR, celkově desátou v historii klubu, a následně i pro mistrovský titul. Vítězství v české lize jim pro příští ročník znovu zaručuje účast mezi nejlepšími týmy starého kontinentu a my věříme, že znovu přinese boj o účast minimálně v elitní fázi soutěže.

FK ERA-PACK Chrudim vyšplhal v sezóně 2017/2018 počtrnácté na futsalový vrchol, jeho cesta ale ani zdaleka nekončí. V srpnu letošního roku startuje přípravu na další sezónu, která bude zajisté podobně, ne li ještě více, úspěšná.

03.05.2018 | autor: Petr Dejnožka | foto: Ivana Hošková