Kladné ohlasy jsou motivací do další práce, tvrdí Ondřej Bartušek

Futsalové kempy by se neobešly bez hráčů, trenérů, ale také členů organizačního výboru, kteří se na chod a preciznost kempu dohlížejí. Jedním z nich je i Ondřej Bartušek, který se podělil o své dojmy z prvních dvou let akce a také poodhalil, co se chystá pro rok 2018.

Před dvěma lety přišel chrudimský futsal s něčím novým, rozhodl se pro futsalové kempy pro děti. Jak se celá myšlenka zrodila?

Za zrodem celé myšlenky futsalových kempů stojí náš předseda spolku pan František Tichý. První ročník kempů byl zkušební, abychom zjistili, zda jsme schopni takovou velkou akci uspořádat. Hned po konání letních kempů se k nám donesly pozitivní ohlasy od účastníků i rodičů, a proto jsme se rozhodli s aktivitou pokračovat.

Co je vlastně hlavní podstatou futsalových kempů?

Hlavním cílem FUTSAL CAMPu je umožnit rozvoj pohybových aktivit dětí a mládeže a snaha pomoci sociálně slabším jedincům začlenit se do kolektivu. V dnešní době počítačů a mobilních telefonů je důležité nabídnout dětem různé formy pohybových aktivit. Náš kemp je primárně zaměřen na futsalové tréninky. Mimo to nabízíme dětem i možnost zdokonalit se ve výuce anglického jazyka a poskytování první pomoci.

Již během druhého ročníku byla pokaždé stoprocentně naplněna kapacita. Čekali jste podobný zájem nebo vás překvapil?

Mě osobně to docela překvapilo a motivovalo do další práce. Je skvělé vidět děti, které se rády vracejí a účastní se i více kempů během jednoho roku. Je to odměna pro všechny pracovníky, kteří se kolem kempu motají. Tímto bych jim všem chtěl poděkovat za jejich práci.

Děti jsou po celou dobu kempu vedeny profesionálními futsalisty z A-týmu ERA-PACKu Chrudim, garanty kempu jsou Roman a Michal Marešovi. Znamená to, že se dětem věnují takřka čeští odborníci na futsal?

Ano, dětem se věnují futsaloví odborníci nejen z České republiky. Tréninkové jednotky jsou pod vedením hráčů A-týmu FK ERA-PACK Chrudim. Jmenovitě Roman Mareš, Michal Mareš, Jakub Žďánský, Martin Doša a brazilští hráči Max a Felipe.  S některými tréninky nám pomáhá i trenér A-týmu Felipe Conde.

Je to akce pro každého? Mohu se přihlásit, i když jsem třeba v životě nekopl do balónu?

FUTSAL CAMP je pro děti a mládež ve věku od 6 do 15 let. Z velké části se kempu účastní děti, které už mají zkušenosti s velkým fotbalem, ale my se věnujeme i dětem, které v životě nekoply do balonu. Ze začátku je to pro ně těžší, ale postupem času je na nich vidět pokrok.

Zaregistroval jsem, že na předchozích kempech přednášel primář Dětského oddělení Nemocnice Pardubického kraje Chrudimské nemocnice MUDr. David Kasal. Kemp tedy není jenom o futsalu?

Druhý ročník jsme měli zaměřený na výuku zdravovědy a první pomoci. Proto pro nás bylo ideální navázat spolupráci s primářem Dětského oddělení Nemocnice Pardubického kraje Chrudimské nemocnice MUDr. Davidem Kasalem, který dětem přednášel na téma pitný a výživový režim. Děti se aktivně zapojovaly do přednášky a bylo to pro ně velmi poučné.

Můžete prozradit zájemcům, co chcete nabídnout v letošním roce?

V letošním roce bychom chtěli navázat na spolupráci s IGS Agency, z.s. a pokračovat ve výuce zdravovědy a první pomoci. Hlavní náplní kempu ovšem zůstanou tréninkové jednotky pod vedením zkušených trenérů. Pestrý doprovodný program bychom chtěli doplnit o návštěvu místního výsadkového praporu.

Futsal jako sport zřejmě nikdy nevystoupí ze stínu fotbalu. Jak vy osobně nahlížíte na potřebu fotbalistů hrát futsal a opačně? Pokud vím, taky jste měl možnost vyzkoušet si oba sporty aktivně…

Je velká škoda, že je futsal ve stínu fotbalu. Tento sport by si zasloužil vetší pozornost od fanoušků a sponzorů. Určitě má jako sport hodně co nabídnou. Pro malé fotbalisty je to ideální doplňková aktivita. Naučí se práci s balonem na malém prostoru, zdokonalí se v souboji jeden na jednoho a vylepší si i jiné vlastnosti díky pravidelným tréninkům v hale. Ano, i já jsem měl možnost si vyzkoušet oba sporty. Velký fotbal jsem hrál v SK Chrudim a v dorosteneckém věku nám bylo nabídnuto si zahrát za juniorské kategorie FK ERA-PACK Chrudim. Byla to pro nás velká motivace. Pod vedením pana Františka Dobrovolného jsme dosáhli na vítězství v 1. Juniorské lize U-16. O dva roky později pod vedením Oty Stejskala jsme získali třetí místo v kategorii U-18. Musím přiznat, že díky futsalu jsem si více věřil v osobních soubojích a nebál se jít při zápase jeden na jednoho. Určitě to mělo na nás všechny pozitivní vliv.

Futsalový kemp je ojedinělá akce svého rozměru v České republice. Jaké jsou na ní ohlasy mimo chrudimský region, případně mimo ČR?

Ohlasy na akci máme pozitivní. Účastníci jsou z celé České republiky, dokonce se účastní i dva kluci, kteří žijí v Belgii a na prázdniny dojíždějí do České republiky k babičce. Většina dětí, které se účastní kempů se zapojují i během roku do pravidelných tréninků. Jediné negativum na celé věci je to, že pro děti v této věkové kategorii není žádná pravidelná soutěž pořádaná fotbalovou asociací.

22.02.2018 | autor: Petr Dejnožka | foto: Radek Klier