Michal Mareš o chrudimských kempech: Práce s mládeží prošla za dva roky velkým vývojem

Společně s bratrem Romanem patří Michal Mareš ke garantům projektu FUTSAL CAMP, který v roce 2018 napíše v Chrudimi již své třetí pokračování. Během dvou let se, dle slov Michala Mareše, práce s futsalovou mládeží v Chrudimi výrazně posunula. To i mnohem více v následujícím rozhovoru.

Tréninku futsalových dětí se v Chrudimi věnujete od samotného začátku, jak se práce s nimi za dva roky posunula?

Myslím si, že zájem je velmi vidět. Před dvěma lety jsme měli pouze pár dětí a dnes třeba jen na pravidelné tréninky chodí trénovat kolem pětadvaceti dětí. Co se týče kempů, vždy se podaří naplnit maximální kapacitu a to je skvělá zpráva. Rozjelo se to ve velkém, děti vídáme i na zápasech, kdy se chodí dívat a podporovat A-tým. Podle mě práce s mládeží prošla za poslední dva roky velkým vývojem a zájem dětí je daleko větší.

Chrudim je vlastně jediným týmem, který se začal věnovat dětem v nízkém věku, aby jim vštípil futsalové dovednosti. Je pro rozvoj futsalu důležité, aby se přidali i ostatní?

Určitě ano. Dneska je to tak v České republice dané, že děti nejprve začínají s fotbalem, s futsalem samostatně jen tak nikdo nezačne. Podle mě je futsal k fotbalu hodně důležitý, dá se během něj naučit a zdokonalit spoustu důležitých věcí.

Je vůbec reálné vychovávat futsalisty nezávisle na velkém fotbale?

Myslím, že v současné době to reálné není. Alespoň ne zatím. To, že většina hraje i fotbal, je pro ně samotné dobré, hlavně proto, aby se přes léto stále hýbali. Zda se dočkáme do budoucna osamostatnění, můžeme jen odhadovat. Bylo by to pěkné, ale v nejbližší době se tak určitě nestane.

Vy máte značné zkušenosti z Ruska. Jak tam pracují s futsalovou mládeží? Panuje tam stejný trend jako u nás, že dospělí hráči se věnují fotbalu a futsalu zároveň?

Nevím, jak je to nyní, ale dříve s mládeží pracovali. Mladí kluci hráli jen futsal, trénovali v hale a bylo to samozřejmě znát. Dnes, když se podíváme na ruský futsal, stále zde vidíme vynikající mladé hráče, kteří v začátcích hráli pouze futsal a díky tomu jsou na vynikající úrovni. Obecně je velmi znát na technice, když děti hrají již od raného věku futsal.

A v dospělém futsale? Chodí futsalisty hrát ještě fotbal, jak je to v Česku zvykem?

V nejvyšší ruské Superlize to tak nebylo a myslím, že se ani nic nezměnilo. Řada hráčů sice dřív hrála fotbal, když se ale v mužstvech jako je Spartak Moskva či CSKA Moskva nechytli, tak přešli právě na futsal. Paralelní hraní futsalu a fotbalu je spíše výjimkou.

Říká se, že zájem o sport odstartuje velký úspěch, podobné úspěchy ale v minulosti zaznamenala i futsalová reprezentace. Proč se s výchovou mladých futsalistů u nás začalo tak pozdě?

Těžko říct. Dnes je hlavně potřeba, aby hráli mladí. Ve fotbale se až v poslední době rozjíždí projekt fotbalových akademií, i fotbalu ujel vlak a začíná se to honit až teď. Myslím si, že mladí kluci v současné době musí hrát fotbal i futsal. Stačí se podívat na Koudyho s Matesem (Tomáš Koudelka a Matěj Slováček, hráči A-týmu FK ERA-PACKu Chrudim, pozn. Red.), kteří začínali s fotbalem a vypracovali se až na tahouny ERA-PACKu. Chce to čas a uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet.

Myslím si, že na fotbalistech je vidět snaha neudělat chyb, což je limituje například při útoku v tom, že si netroufnou na kličku. Není to právě to, v čem by mohl fotbalu pomoci futsal?

Futsal je výrazně rychlejší, velmi rychle je u vás protihráč, takže musíte dopředu vědět, co chcete s míčem udělat. Ve futsalu si navíc musím na hřišti více dovolit a také z toho důvodu si myslím, že fotbalisté řadu futsalových prvků prostě potřebují.

Na co se klade ve futsalu důraz? Jak se vám líbí myšlenka a přínos akce Futsal Camp?

Futsal Camp je prostě dobrá věc. Kluci mají možnost vidět tréninky A-týmu, vyzkouší si nové věci, dostanou příležitost si zatrénovat pod vedením, myslím si, kvalitních trenérů. Co vím, tak byli všichni spokojeni a ihned po kempech říkali, že se přihlásí znovu. To je pro nás motivace do další práce.

22.02.2018 | autor: Petr Dejnožka | foto: Ondra Bartušek