Lukáš Rešetár: Chrudimská cesta je správná!

Kapitán reprezentace Lukáš Rešetár se v rozhovoru pro Chrudimský deník svěřil se svými pocity z turnaje Grand Prix v Brazílii, kde byl náš tým úspěšný a skončil na 2. místě. Některé otázky se ale stočily i na jiná témata…

Byla to pro vás opravdu náhražka za neúčast na mistrovství Evropy?
Tak trochu byla. My jsme první ročníky Grand Prix sice v minulosti hráli pravidelně, ale právě kvůli mistrovství Evropy jsme v Brazílii už asi šest sedm let nebyli. Měli jsme být ale raději ve Slovinsku.“

Podle statistiky jste historicky na čtvrtém místě v počtu utkání za národní tým, s gólmanem Gerčákem jste už osamocení v současné reprezentaci. Je pro vás start za národní tým pořád výzvou a poctou?
Pro mě to byla velmi motivující pozvánka, protože jsem věděl, že Brazílie bude mít nejsilnější možný tým. Evropské soutěže byly přerušeny a všichni Brazilci přijeli domů. To je pro mě měřítko. Uruguay známe, ale také s ní nehrajeme každý den, takže to byly zápasy, na které jsem byl zvědavý. Je to reprezentace a každý zápas za ni má svoji hodnotu.

Brazilských hráčů je v evropských soutěžích velká síla. I vy máte v Chrudimi brazilské spoluhráče. Byl jste zvědavý na porovnání hry Brazilců v Evropě a pak za národní tým?
Já je většinou znám z mezinárodních klubových soutěží, které hrajeme s Chrudimí. Znám Brazilce v Barceloně, v Realu, znám ty, co hrají v Rusku. A jejich úroveň je vyšší i než mých spoluhráčů v Chrudimi. To je měřítko. Proto jsou zápasy za nároďák proti takovým soupeřům důležité.

Pravidelně sleduji hodnocení a názory vašeho chrudimského trenéra - Brazilce Felipa Condeho. On je hodně náročný a staví vám do cesty dílčí a velmi detailní překážky, které musíte překonávat. Je to s ním smysluplná cesta?
Mně se na turnaji hrálo hodně dobře, zápasy s Brazilci byly na vysoké úrovni a já jsem si potvrdil, že chrudimská cesta je správná. Ti nejlepší hráči jsou zvyklí hrát těžké zápasy týden co týden, zatímco my v naší lize těch vyloženě těžkých zápasů nemáme tolik. Proto po nás trenér chce, abychom jeho způsob hry byli schopní hrát nejen po celý zápas, ale několik zápasů za sebou. Nejsme na ty těžké zápasy zvyklí, v lize jsou třeba tři, další tři v UEFA Futsal cupu a to je všechno. Ti opravdu velcí světoví hráči jsou zvyklí mít za sezónu třicet čtyřicet takových zápasů. A když k tomu přidáte, že na téhle úrovni hrají sedm osm roků, tak ta kvalita je už někde jinde.

Trenér národního týmu Tomáš Neumann při hodnocení turnaje řekl, že jste hrál srovnatelně s Brazilci a možná i něco navíc. Ve finále jste s Brazilci prohráli 2:4, bylo vás tam pět Chrudimáků, to asi musíte mít dobrý pocit.
Jsem na ten tým hrdý. Právě v těch utkáních s Brazilci se ukázalo, že jsme jim byli silným protivníkem a chvílemi i vyrovnaným. Zdaleka nehrajeme tolik těžkých zápasů, ale přesto jsme jim dokázali jak kondičně, tak i technicky konkurovat. Mluvíme o našem národním týmu, ale vy jste se ptal na náš chrudimský systém. Opravdu vidím, že naše pracovitost a příprava právě na ty těžké a opakující se zápasy je správná.

Na soupisce dvanáctiletých žáků chrudimského klubu MFK je jméno Dominik Rešetár. Bude syn hrát fotbal nebo futsal?
Hraje a bude hrát fotbal, pokud ho to bude bavit. Žákovský futsal je u nás zatím na začátku. Ale určitě mu nebudu bránit hrát futsal. Myslím, že futsal nahrazuje pro fotbalistu zápasy, které jsme hráli jako kluci na nejrůznějších površích, na malých pláccích. A to jen tak v žádném fotbalovém tréninku nenahradíte.

15.02.2018 | autor: Richard Bláha | foto: Radek Klier