UEFA Futsal Cup: Jak bude fungovat nový formát?

UEFA Futsal Cup se pro sezónu 2017/18 rozšíří a my Vám v následujícím článku vysvětlíme změny formátu pro soutěž, která se od sezóny 2018/19 bude nazývat UEFA Futsal Champions League.

Co se změní?

Hlavní změnou je to, že první tři země v koeficientu UEFA budou mít dvě zaručená místa v této soutěži. Pro sezónu 17/18 je to Rusko, Španělsko a Portugalsko.

Itálie, která je na čtvrtém místě bude také mít druhého zástupce a to z toho důvodu, že vítězem letošního ročníku se stal španělský Inter FS (pouze jeden další tým ze Španělska se kvalifikuje – mistr ligy nebo druhý tým, v případě že Inter vyhraje titul).

Stejně jako doposud budou i nadále pokračovat fáze Preliminary, Main a Elite round hrané po skupinách na jednom místě jako turnaje, což následně bude vést k finále se čtyřmi týmy. Nastanou však menší změny v tom, jak budou tyto fáze probíhat.

Kdy se týmy připojí?

Jako doposud týmy na nejnižších pozicích v klubovém žebříčku UEFA začnou v předkole. Vítězové skupin a možná jeden nebo více druhých týmů postoupí do hlavního kola.

Main round

Main round, které bude rozšířeno na 32 klubů (doposud ho hrálo 24), se rozdělí na dva různé směry.

Směr A bude složen z 16 týmů, společně s loňským mistrem soutěže. Celky na 1.-11. a 16.-19. místě v žebříčku UEFA půjdou do směru A. Budou rozděleny do čtyř skupin po čtyřech, první tři z každé skupiny postoupí do elitní skupiny.

Směr B se bude skládat ze zbývajících 16 týmů (12.-15. místo a od 20. místa dolů, společně s týmy z předkola). Tyto týmy budou rozděleny do čtyř skupin po čtyřech, kde jen první postoupí do Elite round.

Elite round

V elitní fázi se 16 týmů rozdělí do čtyř skupin, vítěz každé skupiny postoupí do závěrečného Final Four. Nicméně mírně lišit se bude los, při kterém budou týmy rozděleny do tří košů.

Čtyři celky, které vyhrají své skupiny ve směru A budou rozlosovány do první pozice v každé skupině.

Týmy na druhých místech ve skupinách budou na druhé pozici a nebudou moci být ve stejné skupině, jako tým, který vyhrál jejich skupinu.

Dalších osm týmů budou vylosováno tak, aby vyplnilo zbylé dvě místa ve skupinách (tyto týmy budou moci být ve stejné skupině jako druhé nebo první mužstvo v jejich skupině Main round ve směru A).

Týmy ze stejných zemí mohou být ve stejné skupině.

Final Four

Finále se bude stejně jako v minulosti skládat ze čtyř mužstev, která budou hrát Final Four pořádané jedním z účastníků.

15.05.2017 | autor: redakce

FUTSAL CUP